Finlex - Till startsidan
Prejudikat

5.7.2013

Prejudikat

Avgöranden som publicerats på högsta domstolens webbplats och i årsboken i heltextform från och med år 1980. För åren 1926–1979 visas enbart rubriken eller indextexten.

HD:2013:59

Ämnesord
Skattebedrägeri - Grovt skattebedrägeri
Ne bis in idem - Skatteförhöjning
Lis pendens
År för fallet
2013
Meddelats
Diarienummer
R2012/5
Liggare
1531
Föredragningsdag

Högsta domstolen har i avgörandet HD:2010:45 och i avgöranden som givits därefter ansett att en skatteförhöjning utgör hinder för att pröva ett åtal om skattebrott som avser den gärning vilken förorsakat förhöjningen endast ifall avgörandet om skatteförhöjningen blivit slutligt innan åtalet blev anhängigt.

Högsta domstolen frångick denna tolkning genom att anse att ett hinder för att pröva ett åtal om skattebedrägeri under nämnda förhållanden föreligger redan då beslutanderätt om en skatteförhöjning utövats i beskattningsförfarandet antingen genom att en skatteförhöjning blivit påförd eller genom att man avstått från att påföra en förhöjning. (Omröstn.)

Jfr KKO:2010:45 KKO:2010:46

Förstärkt avdelning

GL 21 § 2 mom

Till början av sidan